Avrupa Kupasında Grup Maçları Nasıl Bitti?

Avrupa ülkeleri arasında düzenlenen ve dünya üzerinde en çok seyirciye sahip olan turnuvalardan biri olan Avrupa kupasının on beşincisi, bu yılın Haziran ayında 2016 Avrupa kupası grup maçları dahilinde başlayacaktır. Bu maçların öncesinde, söz konusu turnuva için eleme maçları oynanmış ve bu bağlamda da turnuvaya katılabilecek olan takımlar belirlenmiştir. 2016 Avrupa kupası gruplar kapsamına girecek olan takım sayısı 24’tür. Bu 24 takım arasına girebilmek için, 53 takım yarışmış ve bu takımlar arasından 24 takım, üst tura çıkarak 2016 Avrupa kupası katılımına hak kazanmıştır. Bu bilgi bağlamında söz ettiğimiz gruplardan ve hangi grupta hangi takımların yer aldığını da söyleyebiliriz.

A Grubu Takımları

A grubu içinde bulunan takımların başında, ev sahibi olan Fransa takımı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra grup içinde bulunan diğer takım da, Romanya milli takımı olarak belirlenmiştir. Bunun yanında da İsviçre ve Arnavutluk milli takımı da söz konusu grup içinde bulunmaktadır. A grubu içinde bulunan takımların ilk maçı, 10 Haziran günü akşam saatlerinde, saat 22:00 saati itibarı ile Fransa ve Romanya’nın karşılaşması ile başlayacaktır. Bu bağlamda da diğer takımlar da karşı karşıya gelecek ve sonunda da grup içinde sıralama yapılarak üst tura çıkacak olan takımlar belirlenecektir.

B Grubu Takımları

Bu grup içinde de özellikle İngiltere takımı dikkat çekmektedir. Bunun haricinde de Rusya milli takımı, grup içinde favori gösterilen takımlardan bir diğeridir. Ayrıca, Galler ve Slovakya milli takımları da B grubu kapsamında karşılaşacak ve bu bağlamda da yine grup içindeki sıralama belirlenecektir. Grup kapsamında birinci olan takım ve ikinci olan takım, direkt olarak son 16 takımın yer aldığı ikinci tura yükselebilecektir. Ayrıca bu 16 takım içine girebilecek olan üçüncü takımlar da bir takım kriterlere göre üst tura çıkabileceklerdir. Son 16 takıma kalacak olan takımlar da eşleştikten sonra, çeyrek finale adını yazdırabilecek olan takımlar belirlenecek ve bunun ardından da yarı final ve final maçları belirlenecektir ve kupa da sahibini bulacaktır.